Data publikacji: 2023-08-21
Autor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Obóz Naukowo-Szkoleniowy w Kołobrzegu jest inicjatywą organizowaną przez Studenckie Towarzystwo Naukowe oraz Władze Rektorskie. Przy współpracy z wieloma jednostkami organizacyjnymi Uczelni, zaprzyjaźnionym gronem profesorskim powstaje wydarzenie, którego dobra sława jest znana na Pomorzu Zachodnim już od wielu lat. Niezmiennie funkcję komendanta Obozu pełni prof. dr hab. n. med. Zygmunt Adamski – Kierownik Kliniki i Katedry Dermatologii. Dzięki wieloletniej współpracy po raz kolejny studenci z opiekunami naukowymi gościli w Centrum Zdrowia i Relaksu ,,Verano”. Obóz Naukowo-Szkoleniowy stanowi niepowtarzalną okazję dla studentów na poszerzanie swojej wiedzy praktycznej oraz teoretycznej w specjalistycznych gabinetach lekarskich pod okiem wykładowców Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od lat opiekunami naukowymi są profesorowie, którzy przekazując swoje umiejętności młodym adeptom medycyny, zapewniają najwyższej jakości opiekę medyczną ludności Kołobrzegu oraz kuracjuszom przebywającym w uzdrowisku.

Profilaktyka i promocja zdrowia

Obóz cechuje się bardzo szeroką tematyką ogólnomedyczną – dzięki zaangażowaniu członków STN powstało 14 gabinetów z wielu obszarów terapeutycznych. W tym roku zmagania naukowe w Kołobrzegu trwały od 30 lipca do 6 sierpnia. Ponad 70 studentów dbało o najwyższą jakość świadczonych usług medycznych. Podczas tegorocznej edycji studenci mieli okazję kształcić się w gabinetach pod kierownictwem wybitnych naukowców i przyjaciół społeczności STN:
• gabinet stomatologiczny – prof. dr hab. Anna Surdacka,
• gabinet dermatologiczny i kosmetologiczny – prof. dr hab. Zygmunt Adamski oraz dr Daria Sobkowska,
• gabinet kardiologiczny – dr hab. Andrzej Minczykowski,
• gabinet endokrynologiczny – dr hab. Nadia Sawicka-Gutaj, prof. UM,
• gabinet chirurgii naczyniowej – dr Malwina Grobelna,
• gabinet ratownictwa medycznego – dr Radosław Zalewski,
• gabinet okulistyczny – dr Wojciech Adamski, dr Hanna Buczkowska,
• gabinet ginekologiczny z elementami położnictwa – lek. Łukasz Adamczak oraz dr Katarzyna Wszołek,
• gabinet ortopedyczny z fizjoterapią – dr hab. Roksana Malak i lek. Mateusz Szulca,
• gabinet chorób wewnętrznych – prof. dr hab. Paweł Bogdański oraz dr hab. Monika Szulińska,
• gabinet zdrowia publicznego (działalność prozdrowotna przy promenadzie w namiocie pneumatycznym) – dr hab. Ewelina Chawłowska,
• gabinet nauk społecznych – dr hab. Ewa Baum, prof. UM i dr Monika Matecka,
• gabinet farmacji klinicznej – dr Arleta Matschay,
• gabinet pediatryczny (zajęcia kliniczne w szpitalu w Kołobrzegu) – lek. Karolina Frąckowiak.

Efekty pracy naukowej i wykorzystanie środków unijnych

53. Obóz Naukowo-Szkoleniowy w Kołobrzegu zrealizowany został w ramach projektu „Uniwersytet z Misją – Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nr umowy o dofinansowywanie POWR.03.05.00-00-Z068/18. W trakcie turnusu udało się zadbać o blisko 300 pacjentów w gabinetach klinicznych i o kolejne ponad 300 osób w namiocie zdrowia. Działalność prozdrowotna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kołobrzegu i turystów. W namiocie każdy z pacjentów rozpoczynał od wypełnienia standaryzowanego kwestionariusza zachowań zdrowotnych, a następnie pacjent przechodził do kolejnych stanowisk: pomiaru glikemii, ciśnienia, analizy składu ciała czy przeglądu lekowego. Oprócz tego pacjenci mieli szansę otrzymać kompleksową wiedzę o higienie jamy ustnej i chorób przyzębia, odbyć konsultację kosmetologiczną, czy obejrzeć pokazy kwalifikowanej pierwszej pomocy. Praca w każdym z gabinetów miała charakter interdyscyplinarny i była wyjątkową możliwością wymiany doświadczeń między studentami oraz doskonaleniem umiejętności praktycznych, chociażby z zakresu wykonywania EKG, badań ultrasonograficznych, wymazów etc.

Współpraca z instytucjami publicznymi i firmami

W czwartek 3 sierpnia odbył się cykl wykładów pod honorowym patronatem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Hasło wydarzenia brzmiało ,,Inwestycja w młodych medyków to inwestycja na dekady”, a prelegentami byli: lek. Mateusz Szulca, Wiceprezes ORL WIL ds. Integracji i Mediów, Rzecznik Praw Młodego Lekarza: Prawa lekarza i prawa pacjenta: sprzeczne czy komplementarne?, lek. Filip Zerbst, Przewodniczący Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku: Wizerunek lekarza w (polskim) społeczeństwie, lek. Karol Lubarski, Przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy: Kto odpowiada za zdrowie pacjenta?. Zachęcamy do zapoznania się z krótką relacją wideo [link], przygotowaną przez Biuro Prasowe WIL.

Dodatkowo tegoroczną edycję Obozu wsparły takie instytucje jak Miasto Poznań, Urząd Miasta w Kołobrzegu i firmy Colgate-Palmolive, Fundacja Mocni na Starcie, MIRO Healthcare, PZZ Herbapol S.A., Ziołolek i Diagnosis S.A.

Uroczyste zwieńczenie naukowych zmagań

W piątek 5 sierpnia odbyła się wizytacja i uroczystość zamykająca 53. edycję Obozu Naukowo-Szkoleniowego w Kołobrzegu. Podczas wydarzenia obecny był Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Michał Nowicki, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, Kanclerz Kolegium Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Jarosław Walkowiak, mgr Paulina Trojanowska z Działu Realizacji Projektów, Senator RP Janusz Gromek, Poseł na Sejm Marek Hoc, a także Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg ds. Społecznych Iwona Grędas-Wójtowicz oraz Prezeska Verano Anna Rychter. W trakcie przemówień delegat z każdego gabinetu wygłaszał relację z pięciodniowej pracy w zespole. Szczególne podziękowania za wielokierunkową pomoc i zaangażowanie w organizację Obozu zostały przekazane Panu Rektorowi prof. dr hab. Michałowi Nowickiemu, Panu Rektorowi prof. dr hab. Edmundowi Grześkowiakowi, prof. dr hab. Zygmuntowi Adamskiemu, mgr Paulinie Trojanowskiej, Pani Prezes Annie Rychter oraz Przewodniczącej Zarządu STN Aleksandrze Kurowskiej. Po części oficjalnej odbyła się długo wyczekiwana zabawa.